Projektując swój dom czy też inny budynek, w którym przebywać będą ludzie, niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiednią wentylację. Wcześniej odbywało się to chociażby dzięki nieszczelnym oknem, przez jakie powietrze mogło przedostawać się do środka. Lecz współczesne okna mają wysoką szczelność, żeby zachować odpowiednie parametry cieplne, dlatego też stosowane są inne techniki. Jedną z bardziej popularnych i chętnie wykorzystywanych jest rekuperacja, to znaczy inaczej wentylacja mechaniczna. Jest ona dużo bardziej nowoczesna od klasycznej wentylacji grawitacyjnej, a poza tym oprócz wymiany powietrza na czyste umożliwia też odzyskiwanie ciepła. Jest to rozwiązanie naprawdę skuteczne, a jednocześnie przyjazne dla środowiska, co dzisiaj ma duże znaczenie.

Cały system rekuperacji złożony jest z paru urządzeń. Pierwszych z nich jest tak zwana czerpnia, pobierająca czyste powietrze z otoczenia. Ponieważ powietrze to może zawierać dużo różnych zanieczyszczeń, to jest przekazywane do układu rekuperatora, w którym na samym wstępie zostaje dokładnie oczyszczone. Filtracja pozwala na pozbycie się dużej części zanieczyszczeń, w tym także szkodliwego kurzu i pyłu. Oczyszczone powietrze tłoczone jest do kanałów wentylacyjnych, tymi samymi kanałami przepływa też powietrze z wnętrza obiektu.

Zależnie od budowy układu oba te strumienie będą się ze sobą łączyły, lub też będą od siebie odizolowane. Istotnym elementem jest wymiennik ciepła, w jakim powietrze pobrane z zewnątrz zostaje ogrzane ciepłem wewnętrznego. Rekuperatory występują w paru rodzajach, dlatego za każdym razem dobiera się najlepszy do konkretnego budynku i oczekiwań inwestora. Bardzo ważnym parametrem tu jest wydajność, lecz pasuje również zwrócić uwagę na przydatne dodatkowe funkcje. Jeżeli ktoś będzie chciał dowiedzieć się czegoś więcej na temat rekuperacji, lecz również klimatyzacji czy wentylacji, to może zajrzeć do serwisu cold-man.pl, lub też podać w jednej z wyszukiwarek słowa klimatyzacja do domu i przejrzeć zwrócone rezultaty.

+Tekst sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

Dlaczego hydrauliczne układy cały czas się cieszą popularnością

Zjawiska wiążące się z fizyką cieczy zostały odkryte przed wieloma laty. Lecz…

Dobra wypożyczalnia sprzętu budowlanego – jak wybrać

Jeśli ktoś potrzebuje aktualnie wypożyczyć jakiś sprzęt budowlany, to raczej nie będzie…