Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jaka będzie podstawowa rola energetycznych świadectw

Wizja klimatycznych zmian i kurczące się zasoby surowców energetycznych wymuszają zmiany w wielu obszarach życia. Najistotniejsze są plany związane z dziedzinami, jakie pochłaniają największe zasoby energii. Taki sektor to na przykład budownictwo i związane z nim użytkowanie budynków. To, z jakich materiałów jest zbudowany jakiś obiekt, ma duży wpływ na zużywaną energię potrzebną do jego ogrzewania lub chłodzenia, a także do oświetlenia i wentylowania pomieszczeń.

Jest także oczywiste, że duże wnętrza potrzebują jej znacznie więcej. Jeśli dołożyć do tego oszczędności na izolacji i materiałach, dość prosto wpaść w pułapkę niezbyt ekologicznej inwestycji. W kolejnych latach użytkownicy będą mieli do płacenia rachunki znacznie większe niż płaciliby, gdyby zadbano o parametry budynku.

O zapotrzebowaniu na energię niezbędną do zapewnienia odpowiedniej temperatury w budynku będzie mówić jego energetyczna klasa. Ten parametr znajduje się w świadectwie energetycznym. Certyfikat to dokument wymagany dla każdego budynku oddanego do użytkowania po 2009 roku. W 2023 roku ten zakres rozszerzono o wszystkie starsze nieruchomości przeznaczone na wynajem lub do sprzedaży. A co za tym idzie wielu zarządców musi zadbać o to, aby takie certyfikaty dostać. Najemca albo kupujący mają je dostać podczas podpisywania umowy. Co ważne, jest to obowiązkowe, więc nie można odmówić wydania tego dokumentu. Za jego brak grożą surowe kary.

A przecież po wprowadzeniu w internecie hasła Świadectwo energetyczne Białystok można zobaczyć, że koszt zrobienia certyfikatu to zaledwie kilkaset złotych. Osoby wpisane na listę certyfikowanych audytorów przekażą, jakie informacje związane z budynkiem trzeba przygotować. Proces przygotowania świadectwa trwa maksymalnie kilka dni. A certyfikat jest ważny aż dziesięć lat. A zatem, nawet jeśli obecnie takie świadectwo nie jest konieczne, warto zadbać o jego uzyskanie. Przecież w ciągu kolejnych dziesięciu lat sytuacja może ulec zmianie i zapadnie decyzja o sprzedaży nieruchomości.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY