Na naszych łąkach, polach i ogrodach rosną liczne rośliny, które przez wielu uważane są wręcz za szkodliwe chwasty. Właśnie w taki sposób traktowany jest często mniszek lekarski. Wielu osobom będzie się on kojarzył z delikatnymi dmuchawcami, które są tak lubiane przez dzieci. Ale niektóre osoby nie przepadają za nim, gdyż ze względu na to że rośnie bardzo szybko i ma dużo korzeni, to trudno się go pozbyć. Ale z drugiej strony mniszek jest chętnie zjadany przez zwierzęta roślinożerne, gdyż dostarcza im sporej ilości cennych składników.
Tak naprawdę przecież z wielu zalet mniszka od dawna korzysta medycyna naturalna, gdyż ta roślina ma w sobie sporo witamin, minerałów i rozmaitych związków. Do tej ostatniej grupy zaliczają się barwniki i flawonoidy, a z minerałów potas i żelazo. Lecz susz z mniszka bardzo dobrze się też nadaje do tego, żeby dodawać go zwierzętom, i to nie tylko takim które jedzą jedynie rośliny. Bardzo dobrze nadaje się on do suszenia, a z uwagi na to że jego występowanie jest powszechne, to w zasadzie będzie mógł go każdy może go pozbierać i wysuszyć. Oczywiście nie ma też żadnych problemów, żeby zakupić gotowy susz w jednym ze sklepów internetowych. Jedynie trzeba zwrócić uwagę na to, aby miał on dobrą jakość.
Jeśli będzie chodzić o wpływ mniszka na różne zwierzęta, to można tu wymienić parę rzeczy. Po pierwsze dzięki wspominanym witaminom i składnikom mineralnym pozytywnie wpływa on na zwiększenie odporności, chroniąc w dłuższej perspektywie czasu przed różnymi schorzeniami i chorobami. Ta cenna roślina ma właściwości oczyszczające, przez co jej dodawanie do karmy będzie oczyszczało z różnych toksyn i szkodliwych substancji. Z pewnością warto podawać go zwierzętom, które mają rozmaite problemy z układem pokarmowym, gdyż reguluje on procesy trawienne. Lecz również i osobnikom starszym, ponieważ pozytywnie wpływa na stawy i kości, pozwalając utrzymać je w dobrej formie. Niektóre związki zawarte w mniszku mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, a na przykład pomaga w utrzymaniu zdrowej sierści.
+Tekst Sponsorowany+