Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Na czym polega technika twardego lutowania

Lutowanie jest jedną z najstarszych technik łączenia różnych metali. W odróżnieniu do spawania, które traktuje dość inwazyjnie elementy do łączenia, lutowanie opiera się na wypełnieniu przestrzeni która między nimi jest odpowiednim lutem. z tego też powodu proces ten jest znacznie bezpieczniejszy, także jeżeli chodzi o jego wykonywanie. Nie wymaga też używania tak wysokich temperatur i specjalnych środków zabezpieczających. Samo lutowanie powszechnie się wykorzystuje między innymi do produkowania sprzętu elektronicznego, gdzie wszystkie elementy na płytkach montowane są właśnie w takim sposób. Robione to jest przy pomocy tak zwanego miękkiego lutowania, przy jakim stosuje się luty wykonane z cyny i dodatku miedzi albo ołowiu.

Spoiwa takie przewodzą bardzo dobrze prąd elektryczny, i stąd wzięło się ich główne przeznaczenie. Ta metoda może też być stosowana do łączenia rur w grzewczych i wodnych instalacjach, lecz przy założeniu że ich temperatura pracy nie będzie przekraczać 110 stopni. Jeżeli będzie to więcej, to zastosować należy lutowanie twarde, jakie jest drugą z popularnych metod. W przypadku tego lutowania temperatura pracy wynosi powyżej 450 stopni, dlatego też potrzeby będzie specjalny sprzęt. Niejednokrotnie stosowane są palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, ale też można używać lutownic indukcyjnych i lamp lutowniczych.

Lutowanie twarde stosowane jest z powodzeniem do łączenia elementów miedzi, brązu, mosiądzu, stali oraz różnych metali szlachetnych. Dlatego używane jest często przy różnego rodzaju instalacjach, gwarantując wysokim poziom odporności lutów na rozciąganie i mechaniczne uszkodzenia. Jako spoiwo wykorzystywane są tu przeważnie luty srebrne, fosforowe lub miedziane. Poza tym bardzo ważną rzeczą jest używanie odpowiednich topników, mających na celu poprawić połączenie i jego szczelność. Ponieważ lutowanie jest znacznie prostsze niż spawanie, to bez żadnego problemu dadzą sobie z nim nawet radę osoby nie dysponujące dużym doświadczeniem w takich pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY