Lutowanie jest jedną z najstarszych technik łączenia różnych metali. W odróżnieniu do spawania, które traktuje dość inwazyjnie elementy do łączenia, lutowanie opiera się na wypełnieniu przestrzeni która między nimi jest odpowiednim lutem. z tego też powodu proces ten jest znacznie bezpieczniejszy, także jeżeli chodzi o jego wykonywanie. Nie wymaga też używania tak wysokich temperatur i specjalnych środków zabezpieczających. Samo lutowanie powszechnie się wykorzystuje między innymi do produkowania sprzętu elektronicznego, gdzie wszystkie elementy na płytkach montowane są właśnie w takim sposób. Robione to jest przy pomocy tak zwanego miękkiego lutowania, przy jakim stosuje się luty wykonane z cyny i dodatku miedzi albo ołowiu.

Spoiwa takie przewodzą bardzo dobrze prąd elektryczny, i stąd wzięło się ich główne przeznaczenie. Ta metoda może też być stosowana do łączenia rur w grzewczych i wodnych instalacjach, lecz przy założeniu że ich temperatura pracy nie będzie przekraczać 110 stopni. Jeżeli będzie to więcej, to zastosować należy lutowanie twarde, jakie jest drugą z popularnych metod. W przypadku tego lutowania temperatura pracy wynosi powyżej 450 stopni, dlatego też potrzeby będzie specjalny sprzęt. Niejednokrotnie stosowane są palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, ale też można używać lutownic indukcyjnych i lamp lutowniczych.

Lutowanie twarde stosowane jest z powodzeniem do łączenia elementów miedzi, brązu, mosiądzu, stali oraz różnych metali szlachetnych. Dlatego używane jest często przy różnego rodzaju instalacjach, gwarantując wysokim poziom odporności lutów na rozciąganie i mechaniczne uszkodzenia. Jako spoiwo wykorzystywane są tu przeważnie luty srebrne, fosforowe lub miedziane. Poza tym bardzo ważną rzeczą jest używanie odpowiednich topników, mających na celu poprawić połączenie i jego szczelność. Ponieważ lutowanie jest znacznie prostsze niż spawanie, to bez żadnego problemu dadzą sobie z nim nawet radę osoby nie dysponujące dużym doświadczeniem w takich pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

Upominki reklamowe – dlaczego warto o nich pomyśleć

Jedną z najważniejszych spraw w handlu jest przekonanie klientów, aby zdecydowali się…

Tapety 3D – ciekawy pomysł na wykończenie wnętrza swojego domu

Jeśli ktoś myślał, że standardowe tapety stały się wspomnieniem, to się mocno…

Wprowadzanie systemu ERP Zorius

Nowatorskie oprogramowanie ERP jakim jest Zorius.pl sprawdzi się bardzo dobrze w pełnym…

Urządzenia pneumatyczne usuwające wilgoć ze sprężonego powietrza do wymaganego ciśnieniowego punktu rosy ze sklepu Pneumar

Firma Pneumar oferuje szeroką gamę kompresorów i narzędzi pneumatycznych. Sklep prosperuje od…