Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak zacząć bezpiecznie przygodę z nurkowaniem

Dzisiaj praktycznie każdy, komu pozwoli na to zdrowie, może odkrywać uroki podwodnego świata. Wystarczy zdobyć niezbędne uprawnienia, aby móc pływać wśród bałtyckich wraków czy podziwiać ryby na rafie koralowej. Ale nurkowanie możliwe by nie było gdyby nie odpowiedni sprzęt, warto zatem zapoznać się z tym, co każdy scuba będzie potrzebował. Tego sprzętu jak się okazuje trochę jest, a całość przed zanurzeniem będzie ważyło nawet kilkadziesiąt kilogramów. Powietrze, którym nurek oddycha w wodzie znajduje się w aluminiowej lub stalowej butli, pod ciśnieniem rzędu 200 atmosfer.

Zależnie od głębokości powinno ono wystarczyć nawet na kilkadziesiąt minut nurkowania. Lecz oddychanie wprost z butli nie byłoby możliwe, z takich też powodów podpina się do niej oddechowy automat. Posiada on charakterystyczny kształt puszki z ustnikiem, który trzeba włożyć do ust. Tak naprawdę automaty są dwa w zestawie, jeden z nich jest rezerwowy w sytuacji, kiedy sprzęt partnera zawiódł. Butlę oraz automat mocuje się na jackecie lub skrzydle, elementy te mają też w środku worki wypornościowe, dzięki którym da się regulować pływalność pod wodą.

W związku z tym że scubowanie często ma miejsce w w wodach o niższej temperaturze, to konieczne będzie zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej. Do tego są używane rozmaite odmiany skafandrów nurkowych, umożliwiających przebywanie w głębinach przez długi okres czasu. Drogie lecz jednocześnie bardzo wygodne są suche kombinezony, a na cieplejsze wody użyć też można różnej grubości pianek.

Dużym minusem pianek będzie to, że woda wlewa się do środka, co dla niejednej osoby może być bardzo nieprzyjemne. Ale ich cena jest kilka razy mniejsza niż tak zwanego suchara, z tego też powodu to właśnie one dostępne są najczęściej do wypożyczania. Jeżeli ktoś planuje na dłużej związać się z nurkowaniem, to powinien się zastanowić nad zakupem swojego sprzętu. Szczególnie dotyczyć to będzie skafandrów, kapturów, butów i rękawiczek, w przypadku których dużą rolę odgrywają też względy higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY