Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Najbardziej znane światowe giełdy – poradnik dla początkujących inwestorów

Zakup akcji na giełdzie to jeden z popularnych sposobów na ochronę oszczędności przed inflacją. Obecnie każda zainteresowana osoba może zaopatrywać się w dowolnie wybrane akcje w pełni online, bez konieczności wychodzenia z domu. Światowe giełdy są na wyciągnięcie ręki dla wszystkich zainteresowanych. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są najbardziej znane światowe giełdy. Wskazujemy też, jakie ryzyko towarzyszy giełdowym inwestycjom. Zapraszamy do lektury.

Podstawowe informacje na temat funkcjonowania giełdy

Giełdy papierów wartościowych funkcjonują w wielu krajach na świecie, w tym także Polsce. Umożliwiają one zakup i sprzedaż rozmaitych papierów wartościowych, np. akcji, obligacji, instrumentów pochodnych i surowców. Poprzez zakup akcji można stać się współwłaścicielem danego przedsiębiorstwa. Notowania poszczególnych spółek zmieniają się dość często, co daje możliwość zarabiania na sprzedaży akcji w dogodnym momencie.

W tym momencie każdy zainteresowany inwestor może sprawdzać akcje oferowane przez dowolnie wybrane giełdy na świecie – jest to możliwe dzięki kontom maklerskim online. Taki rachunek pozwala na zakup dowolnie wybranych akcji z całego świata, co stanowi ogromne ułatwienie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wiele ułatwień i dodatkowych funkcjonalności nie zmienia faktu, iż inwestując w akcje bez właściwego przygotowania można bardzo szybko stracić cały swój kapitał. Takie inwestycje musi poprzedzić wszechstronna analiza a przede wszystkim zdobycie wszechstronnej wiedzy.

Jakie są najpopularniejsze giełdy na świecie?

Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak współcześnie wygląda inwestycja w akcje, powinien wiedzieć o tym, że w tej chwili można kupować akcje od dowolnie wybranych giełd z całego świata. Jedną z najbardziej znanych giełd jest New York Stock Exchange, czyli Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, która została założona w 1867 roku, a jej siedziba znajduje się na Wall Street w Nowym Jorku. Na giełdzie notowanych jest ponad 2800 spółek, w tym najwięksi giganci globalni, tacy jak Apple czy Microsoft. Jest to giełda o ugruntowanej pozycji rynkowej, która odgrywa ogromną rolę zarówno dla gospodarki amerykańskiej jak i wielu innych krajów.

Kolejna znana amerykańska giełda to NASDAQ. Jest ona drugą w kolejności największą giełdą w Stanach Zjednoczonych. Warto wskazać, że jest to absolutny lider w handlu akcjami firm technologicznych. W jej ofercie znajdują się akcje takich podmiotów jak Amazon, Facebook czy Google. NASDAQ słynie właśnie z oferty akcji podmiotów sektora technologicznego, dlatego każdy inwestor zainteresowany tym obszarem powinien postawić właśnie na tę giełdę.

Popularną giełdą wśród inwestorów jest także London Stock Exchange. To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych giełd na świecie, która istnieje od wielu lat i gromadzi akcje od tysięcy spółek. Jest to giełda Wielkiej Brytanii, której kondycja ma ogromny wpływ na sytuację gospodarczą wielu krajów.

W Azji bardzo istotną giełdą jest Tokyo Stock Exchange. Jest to giełda mające kluczowe znaczenie dla gospodarki Japonii. Są tam notowane spółki takie jak Mitsubishi, Sony czy Toyota.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY