Wiara jest sercem duchowego wzrostu. Jest to nadzieja, którą niesie się każdego dnia. Jest to fundament naszych przekonań. To właśnie ona czyni nas tym, kim jesteśmy. Jeśli czasem trzeba przejść drogę, by odnaleźć swoją wiarę, to po jej zdobyciu podróż się nie kończy. Jak więc zachować wiarę w codziennym życiu i jakie narzędzia są dla nas dostępne? Poznaj 7 sposobów na utrzymanie wiary w codziennym życiu!
1. Czytaj swoją Biblię
Biblia jest jednym z najlepszych narzędzi do wzrostu duchowego. Jest to żywe słowo Boże. Im więcej go czytasz, tym bardziej poznajesz Boga. Jak jednak czerpać z niego jak najwięcej korzyści? Idealnie byłoby, gdybyś czytał swoją Biblię regularnie lub nawet codziennie. “Czytaj codziennie moją Biblię?” Skomplikowane wyzwanie (zgadzam się), ale nie niemożliwe. Sztuką jest stworzenie nowego nawyku, nowej rutyny, w którą włącza się czytanie Biblii. Możesz zacząć od zaplanowania czasu każdego dnia, lub kilku razy w tygodniu, poświęconego na czytanie Biblii.
Dlaczego nie zrobić tego rano, kiedy jesz śniadanie? Albo w drodze do szkoły/pracy w komunikacji miejskiej? Albo tuż przed pójściem spać? Najlepiej wybrać stałą porę, dzięki czemu stworzysz nawyk, który w końcu poczuje się naturalnie. Jeśli obawiasz się, że zapomnisz o zaplanowanych porach na czytanie Biblii, nie wahaj się ustawić alarmu w telefonie komórkowym.
A co jeśli się znudzę? Nie ma szans. Biblia jest jak miłość Boga: jest niewyczerpanym zasobem! Nigdy nie znajdziesz tych samych odpowiedzi. Czy kiedykolwiek przeczytałeś całą Biblię? Jeśli tak, to co z tego wynikło? Jeśli nie, to dlaczego nie zacząć teraz?
2. Medytuj nad Biblią
“Hm, to brzmi trochę jak punkt pierwszy”. Odpowiedź brzmi: tak i nie. Czytanie Biblii to jedno, medytacja nad nią to drugie. Więc tak, aby medytować nad Biblią, trzeba ją czytać. Ale jest krok pomiędzy tymi dwoma i oto mała anegdota, która pomoże Ci zrozumieć różnicę.
Przez pewien czas czytałem codziennie moją Biblię, ale nie czułem, że wzrastam w wierze. Czytałem i rozumiałem to, co czytam, ale czułem, że nie posuwam się do przodu. Dlaczego? Bo ja tylko czytałem, a nie medytowałem nad tym, co czytam. Przeczytałbym i poszedł dalej, nie kwestionując tego, co właśnie przeczytałem. to warto wiedzieć
Medytować to wejść w głęboką refleksję nad tym, kim jesteśmy, co robimy itp. Medytacja nad Biblią polega więc na głębokim zastanowieniu się nad tym, co się czyta. Czego uczy mnie ten tekst? Jakie wartości są podkreślane? Jakie wady są podkreślane? Co ja bym zrobił w takiej sytuacji? Jak mogę zastosować w swoim życiu to, co właśnie przeczytałem? Medytacja pozwala ci zaktualizować się w sposobie przeżywania wiary. Czytanie Biblii to duży krok, ale trzeba jeszcze żyć według jej zasad. Czy tak jest w twoim przypadku?
3. Ustanowienie czasu modlitwy
Modlitwa jest jednym z najlepszych sposobów na wzrost w wierze. To czas obcowania z Bogiem, czas odkrywania przed Nim siebie i dzielenia się tym, co leży nam na sercu. Czasami jest to po prostu poświęcenie czasu na docenienie Bożej obecności w twoim życiu.
To także czas, by pomyśleć o innych, niosąc ich w modlitwie. Wiadomo, że więcej zyskujemy dając niż otrzymując. Z modlitwą jest trochę podobnie. Modlitwa za siebie jest ważna, ale satysfakcjonująca jest również modlitwa za naszych bliskich. Dzięki temu mamy wrażenie, że opiekujemy się nimi na odległość.
Podobnie jak inne sposoby podtrzymywania wiary, modlitwa wymaga regularności i wytrwałości. Nie chodzi tylko o to, by modlić się wtedy, gdy potrzebujemy Boga, ale przy każdej okazji i ze szczerego serca.
4. Ustanowienie sesji uwielbienia i słuchanie muzyki chrześcijańskiej
Jest to punkt, który szczególnie doceniam. Wydaje mi się, że jest to jeden z najważniejszych i najbardziej budujących. Uwielbienie nie jest tylko dla kościoła! Podobnie jak czytanie i medytacja nad Biblią, uwielbienie jest czynnością, która przybliża cię do Boga, tym razem poprzez muzykę.
Podobnie jak modlitwa, uwielbienie pozwala ci uwolnić się przed Bogiem i wyrazić to, co leży ci na sercu. Wiadomo, że muzyka jest korzystna zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Jest to więc zarówno dobry sposób na chwalenie Boga, jak i na zadbanie o siebie.
Jak wyznaczyć czas uwielbienia? Osobiście, wybierałem ustawiać mój czczych sesje właśnie przed mój medytaci czasy. Dzięki temu mogę być gotowy do czytania Biblii. Ale możesz to zrobić, kiedy ci to śpiewa! Możesz to zrobić w drodze do domu, pod prysznicem, podczas gotowania i innych szalonych pomysłów. Z drugiej strony, jeśli masz ochotę spontanicznie chwalić Boga, nic nie stoi na przeszkodzie. Nie musisz śpiewać ani grać na instrumencie przez godzinę, żeby chwalić Boga. Najważniejsze, by robić to ze szczerego serca.