Codzienna praca na budowie wiąże się z dużą ilością zagrożeń, w pewnych przypadkach mogącymi spowodować nawet śmiertelne zagrożenie. Dlatego bardzo duże znaczenie będzie w takim miejscu przestrzeganie wszelkich wymaganych zasad BHP. Dotyczy to zarówno właścicieli firm, jacy muszą zadbać o odpowiednie zabezpieczenie miejsca pracy i niezbędną odzież BHP, jak też pracowników. Ci ostatni mimo odbywania szkoleń zachowują się w wielu przypadkach bardzo nieodpowiedzialne.

Zdarzają się przypadki, że pomimo dysponowania środkami ochrony osobistej z nich nie korzystają, ale też i zdarzają się przypadki, kiedy przychodzą do pracy pod wypiciu alkoholu. Na takie zachowania właściciel firmy na pewno nie powinien pozwolić, dlatego duże znaczenie ma jednak ciągłe uświadamianie ludzi o odpowiednim zachowaniu. Reguły pracy na budowach regulowane są przez przepisy kodeksu pracy, jakie nakładają na pracodawców szereg obowiązków. Taki plac musi zostać odpowiednio ogrodzony, z umieszczonymi tablicami informacyjnymi i oznaczeniem niebezpiecznych stres. W tego typu miejscu znaleźć się też powinny prąd i woda, wraz z zapleczem sanitarnym. Niezwykle istotne jest, aby wszystkie osoby przebywające na terenie budowy dysponowały aktualnym szkoleniem BHP, przez co mieć one będą odpowiednią wiedzę na temat możliwych zagrożeń. Pracodawca musi też zapewnić swoim pracownikom środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, w zależności od zajmowanych stanowisk.

Podstawową rzeczą są kaski, chroniące głowę przed przypadkowymi przedmiotami mogącymi zlecieć z góry. Istotna jest też ochrona wzroku w postaci okularów czy gogli. Dotyczy to pracy przy substancjach mogących podrażnić oczy, lecz również przy pozornie zwykłych pracach takich jak tynki warto o nich pomyśleć. Duże znaczenie na budowach ma także odpowiednie obuwie, chroniące przed uszkodzeniami stóp. Dotyczy to przede wszystkim odpornych na przebicie podeszew, ale też i podnosków. Przykładowo zwykłe pustaki ceramiczne ważą nawet kilkanaście kilo, więc upadnięcie takiego na zwykłego buta mogłoby być naprawdę groźne.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

Dlaczego hydrauliczne układy cały czas się cieszą popularnością

Zjawiska wiążące się z fizyką cieczy zostały odkryte przed wieloma laty. Lecz…

Dobra wypożyczalnia sprzętu budowlanego – jak wybrać

Jeśli ktoś potrzebuje aktualnie wypożyczyć jakiś sprzęt budowlany, to raczej nie będzie…